Az utolsó kupadöntő

2022-05-22

Harminchét éve győzte le a Videoton a Santiago Bernabéu Stadionban a Real Madridot.

Az UEFA Kupa 1984–1985-ös kiírásában a Videoton egészen a fináléig jutott. A székesfehérváriak a fanatasztikus menetelés során kiejtették a Dukla Prahát (1–0, 0–0), majd a PSG-t (4–2, 1–0), aztán a Partizan Belgrádot (5–0, 0–2). Ezt követően a Vidi 1–0-ra kikapott a negyeddöntő első felvonásán a Manchesterben, de visszavágón 1–0-ra nyertek a fehérváriak, s aztán tizenegyespárbajban búcsúztassák a Unitedet. A legjobb négy között 3–1-re verték az FK Zeljeznicart, így Szarajevóban belefért a 2–1-es vereség is. A Videoton 4–3-s összesítéssel jutott a döntőbe.

Belépő igazolvány az 1984–1985-ös UEFA Kupa-döntő második mérkőzésére. (Fotó: Puskás Intézet)

A fináléban a Real Madriddal találkozott Kovács Ferenc együttese. A „királyiakat” olyan világsztárok erősítették, mint Emilio Butragueno, Jorge Valdano, vagy Uli Stielike. A spanyolok Székesfehérváron Míchel, Santillana és Valdano góljaival 3–0-ra győztek.

Az 1984–1985-ös UEFA Kupa-döntő második mérkőzésének hivatalos kezdőcsapatai. (Fotó: Puskás Intézet)

Aztán a madridi visszavágón, a Santiago Bernabéu Stadionban előbb Disztl Péter védett tizenegyest, majd a 86. percben Májer Lajos találatával 1–0-ra nyert a Videoton. Így a „királyi gárda” 3–1-es összesítéssel hódította el a trófeát.

UEFA Kupa-döntő, 2. mérkőzés, 1985. május 22.

REAL MADRID – VIDEOTON 0–1 (0–0)

Madrid, 98.000 néző. Vezette: Ponnet (belga)

Real Madrid: Miguel Angel – Chendo, Stielike, Sanchis, Camacho – Michel, San José, Gallego – Butragueno, Santillana, Valdano (Juanito, 57.)

Videoton: Disztl P. – Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth – Burcsa, Csongrádi (Wittmann, 57.), Vadász – Májer, Szabó, Novath (Palkovics, 51.)

Gól: Májer (86.)