Egy éve távozott Szőke István

2023-06-01

A Ferencvárosi TC tavaly elhunyt kiválóságára emlékezünk.

Szőke István 1947. február 13-án született Budapesten. A Ferencvárosi TC saját nevelésű játékosaként 18 évesen mutatkozott be az NB I-ben a Szeged elleni 1–1 alkalmával. Becenevén „Szöszi” 1965 és 1974 között sikert sikerre halmozott az FTC-ben. Kétszer volt bajnok, hatszor ezüstérmes helyen végzett a bajnokságban, és egyszer bajnoki bronzérmet is szerzett a klubbal. Ezen kívül kétszer nyert kupát, illetve tagja volt a Vásárvárosok Kupája-döntős és az UEFA Kupa-elődöntős csapatnak is. Az 1971–1972-es UEFA-kupa-elődöntő első meccsén eredményes volt az angol Wolverhampton Wanderers ellen.

Az 1972. április 19-i UEFA-kupa-elődöntő, 2. mérkőzés, Wolverhampton Wanderers FC – Ferencvárosi TC (2–1) programfüzete. (Fotó Puskás Intézet)

Szőke István a magyar labdarúgó-válogatottban 1969-tól 1973-ig 13 mérkőzésen 3 gólt szerzett. Ebből kétszer az Európa-bajnoki selejtezők során Románia kapuját vette be. Eredményes volt a párharc bukaresti visszavágóján, majd a továbbjutásról döntő harmadik mérkőzésen 87. percében ő szerezte hazánk gólját, amellyel válogatottunk 2–1-re győzött, s kijutott az 1972-es Európa-bajnokságra. Szőke a kontinenstornán a Szovjetunió ellen elbukott elődöntőben kapott lehetőséget. Magyarország a belgiumi tornán negyedik helyen zárt.

Az 1969. május 25-i Magyarország – Csehszlovákia (2–1) világbajnoki pótselejtező műsorfüzete. Ezen a mérkőzésen játszott először a válogatottban Szőke István. (Fotó: Puskás Intézet)

NÉVJEGY: SZŐKE ISTVÁN

Született: 1947. február 13., Budapest

Elhunyt: 2022. június 1., Budapest

Posztja: jobbszélső

Válogatottság/gól: 13/3 (1969–1973)

Klubjai: Ferencvárosi TC (1965–1975), Volán SC (1975–1976)

Sikerei: 2-szeres magyar bajnok (1967, 1968), 2-szeres magyar Kupa-győztes (1972, 1974), Vásárvárosok kupája-döntős (1968), Európa-bajnoki negyedik (1972)

1976-ban a másodosztályú Volán SC-nél hagyott fel a játékkal, de maradt két esztendeig a fővárosi klub kötelékében mint utánpótlásedző. Szőke István nem sokkal a 75. születésnapja után tavaly június 1-jén hunyt el. Végső nyughelye a Farkasréti temetőben található.