Ezeregyéjszaka meséi

2024-03-22

A magyar labdarúgó-válogatott 20 óra 45 perckor Törökország ellen játssza idei első mérkőzését a Puskás Arénában. Beharangozónkban a magyar-török futballmúlt kincseit mutatjuk be archívumunkból.

Magyarország először az 1952-es olimpia negyeddöntőjében találkozott Törökországgal. Az ötkarikás játékokon Puskás Ferencék fölényes, 7–1-es győzelmet arattak. Az első török győzelem (meglepetésre) 1956. február 19-én született, amikor az Aranycsapat közel-keleti túrán vett részt, a magyar együttes 3–1-re kapott ki Isztambulban barátságos mérkőzésen. Érdekesség, hogy az Aranycsapat az elveszített világbajnoki döntő után 18 mérkőzésen maradt veretlen, ezt éppen a törökök zárták le.

Belépőjegy az 1952. július 24-i olimpiai negyeddöntő, Magyarország–Törökország (7–1) (fotó: Puskás Intézet/Puskás-hagyaték)

Török válogatott csapatzászló (fotó: Puskás Intézet/Puskás-hagyaték)

Czibor Zoltán Isztambulból küldött képeslapja, 1956 (fotó: Puskás Intézet/Czibor-hagyaték)

A harmadik, vagyis az első magyarországi találkozót 1962. április 29-én rendezték a Népstadionban. A hazánk hátrányból felállva, 2–1-re verte a Törökországot a barátságos meccsen. Ezután húsz év múlva ütközött meg a két válogatott, a magyar csapat 5–0-ra kiütötte a győri felkészülési mérkőzésen az ellenfelet. Két évvel később, 1984-ben Isztambulban először nyert Magyarország, miután 6–0-ra legyőzte a házigazdákat. A nemzeti csapatunk tehát 1962-től 1994-ig öt meccsen négyszer diadalmaskodott és egyszer játszott döntetlent. 1995 és 2007 között három török siker született. Azóta viszont napjainkig négy meccsen maradtunk veretlen a törökökkel szemben: 2012-ben világbajnoki selejtezőn győzött Magyarország 3–1-re a Puskás Ferenc Stadionban, a visszavágón pedig 2–2-es döntetlent ért el. Legutóbb 2020-ban a Nemzetek Ligájában csaptak össze a felek, Isztambulban Szoboszlai Dominik góljával 1–0-ra nyert válogatottunk, majd 2020. november 18-án a Puskás Arénában (a koronavírus-járvány miatt zárt kapuk mögött) Sigér Dávid és Varga Kevin góljaival győzött 2–0-ra. A sikernek köszönhetően Magyarország feljutott az NL A-divízióba.

A 2012. október 16-i Magyarország–Törökország (3–1) vb-selejtező hivatalos műsorfüzete (fotó: Puskás Intézet)

A 2013. március 26-i Törökország–Magyarország (1–1) vb-selejtező programfüzete (fotó: Puskás Intézet)

A magyar-török meccsek összesített mérlege felénk billen, hiszen Magyarország 15 mérkőzésen 9 győzelmet aratott, 2-szer lett döntetlen és 4-szer szenvedett vereséget. A magyar válogatott 35 gólt szerzett, míg a török csapat csak 16 találatig jutott. A párharc legeredményesebb játékosa 4 góllal Kiprich József.

(Borítókép: Gyurcsó Ádám és Deniz Türüç párharca a 2020. november 18-i Magyarország–Törökország /2–0/ Nemzetek Ligája-mérkőzésen a Puskás Arénában.)