FTC: 125!

2024-05-03

125 éve alapították a Ferencvárosi TC-t, amelynek történetét relikviáink segítségével mutatjuk be.

A klub alakuló közgyűlése a Ferencvárosi Polgári Kör dísztermében volt, itt fogadták el az alapszabályt és a klub jelmondatát: Erkölcs, Erő, Egyetértés. Színeiket a nemzeti színek közül akarták választani, s mivel a korábban létrejött BTC már lefoglalta a piros-fehér színeket, a zöld-fehér mellett döntöttek. A klub első elnökének Springer Ferencet választották meg.

Kispéter Mihály 1948–1949-es bajnoki aranyérme (fotók: Puskás Intézet)

A Ferencváros 1948–1949-es bajnokcsapatának kitüntetése (fotó: Puskás Intézet/Budai-hagyaték) 

Hatvan évvel ezelőtti, 1964-es ferencvárosi NB I-es aranyérem (fotó: Puskás Intézet)

Az FTC az első bajnoki címét labdarúgásban 1903-ban nyerte, az egyesület napjainkig összesen 35 alkalommal volt magyar bajnok, ezzel rekordernek számít. A zöld-fehér csapat a mostani szezonban már öt fordulóval a bajnokság vége előtt bebiztosította az elsőségét. 

Deák „Bamba” Ferenc zászlója (fotó: Puskás Intézet/Deák-hagyaték)

A Fradi a Magyar Kupa „elődjét” az Ezüstlabda vándordíjat ötször nyerte meg, vagyis véglegesen. Így a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) 1909-ben kiírta az első Magyar Kupát, a sorozatban az FTC első győzelme 1913-ban volt, azóta 24 kupasikerrel büszkélkedhet a klub. Ez szintén rekordnak számít. Az együttes május 15-én növelheti kupagyőzelmei számát, hiszen az idei döntőben a Pakssal játszik majd az aranyérmért a Puskás Arénában. Az FTC a már megszűnt magyar szuperkupát 6-szor, az eltörölt magyar ligakupát pedig 2-szer hódította el.

Mátrai Sándor kicsinyített Vásárvárosok Kupája trófeája (fotó: Puskás Intézet)

Az 1975. május 14-i KEK-döntő, Dinamo Kijev–Ferencvárosi TC (3–0) műsorfüzet (fotó: Puskás Intézet)

A Ferencváros büszélkedhet hazánk egyetlen nemzetközi kupasikerével klubszinten – nem számítva a Közép-európai Kupát. A csapat 1965. június 23-án Fenyvesi Máté góljával 1–0-ra verte az olasz Juventust a Vásárvárosok Kupája-döntőben. Az együttes 1975-ben pedig a KEK-ben (kupagyőztesek Európa-kupája) a döntőig menetelt, ahol Dinamo Kijev állította meg. Az említett Közép-európai Kupában kétszer diadalmaskodott a Ferencváros. 

Az 1974. május 19-i Ferencvárosi TC–Vasas SC (0–1) Üllői úti stadion avatójának az emlékplakettje, a mérkőzést az FTC alapításának 75. évfordulóján játszották (fotó: Puskás Intézet)

Fotó: Puskás Intézet

Az FTC-ben számos legendás labdarúgó játszott. Többek között hazánk egyetlen aranylabdása, az 1967-es győztes, Albert Flórián; az Aranycsapatból Budai II László, Czibor Zoltán és Kocsis Sándor, akiket a kommunista államhatalom a Budapesti Honvédhoz kényszerített; a gólrekorder Deák „Bamba” Ferenc, aki 1949-ben 59 találattal volt magyar gólkirály – ezzel ő az FTC legeredményesebb gólkirálya. Az FC Barcelona legendája Kubala László, sőt rövid ideig még Puskás Ferenc is volt ferencvárosi kölcsönjátékos 1947-ben. A rengeteg kiváló játékos nevét, akik a Fradi játékosai voltak akár napokig lehetne sorolni. A már említett klasszisokon kívül és a teljesség igénye nélkül: Dalnoki Jenő, Détári Lajos, Fenyvesi Máté, Juhász István, Mátrai Sándor, Mucha József, Novák Dezső, Nyilasi Tibor, Rákosi Gyula, Sárosi Gyula, Schlosser Imre, Takács II József, Toldi Géza.

További FTC-relikviák a Puskás Intézet gyűjteményéből:

1924-es Ferencváros csapatkép (fotó: Puskás Intézet)

Az FTC játékosai által küldött képeslap Romániából, 1938. (fotók: Puskás Intézet)

Puskás Ferenc és Sárosi György fejelget a Ferencváros 1947-es mexikói túrájának egyik edzésén (fotó: Puskás Intézet/Puskás-hagyaték)

Puskás Ferenc ferencvárosi porcelánszobra (fotó: Puskás Intézet/Puskás-hagyaték)

Fenyvesi Máté Kinizsi-felvarrója. A Ferencváros 1950. február 16-án elveszítette címerét, a nevét, a színeit. A klubot az ÉDOSZ,vagyis az Élelmezési Dolgozók Szakszervezetébe olvaszották. Az egyesület 1951-ben elején lett Budapesti Kinizsi, az eredeti nevét, címerét és színeiet 1956. november 1-jén kapta vissza. (Fotó: Puskás Intézet)

70 évvel ezelőtti műsorfüzet (fotó: Puskás Intézet)

Mátrai Sándor 80. válogatottságára kapott emlékplakett (fotó: Puskás Intézet)

Ferencváros csapatkép (fotó: Puskás Intézet/Csanádi-hagyaték)

A Ferencváros első nemzetközi kupameccsének programfüzete (a Közép-európai Kupát figyelmen kívül hagyva). 1960. szeptember 28., KEK, 1. forduló, 1. mérkőzés, Rangers–Ferencvárosi TC 4–2 (0–1). (Fotók: Puskás Intézet)

Grosics Gyula 80. születésnapjára kapott Ferencváros mez. Az Aranycsapat kapusa 82(!) évesen mutatkozhatott be a Fradiban. (fotók: Puskás Intézet/Grosics-hagyaték)

A Puskás Intézet őrzi és mutatja be kiállításokon az egykori ferencvárosi kiválóságok relikviáit, például Budai II László, Czibor Zoltán, Csanádi Árpád, vagy Deák Ferenc. Utóbbi legenda születésének 100. évfordulóján a Fradi Múzeummal közösen rendezett kiállítást Deák Bamba-emlékkiállítást a Puskás Intézet a Groupama Arénában.

(Borítókép: a Ferencváros 1933–1934-es bajnokcsapata, Csanádi-hagyaték)

További hírek