Isten éltesse, Karába Jánost!

2023-04-19

81 éves a Ferencvárosi TC Vásárvárosok kupája-győztes kiválósága.

Karába János 1942. április 19-én született Budapesten, s Zuglóban nőtt fel. Fővárosi csapatokban nevelkedett, majd 1962-ben költözött Dorogra. A Budai Spartacus egyik hazai meccsén a Dorog vezetőedzője, Buzánszky Jenő szúrta ki és vitte el a Komárom-Esztergom megyei klubhoz, ahol élvonalbeli játékost lett. Dorogon Karába, Szuromi Antal, Monostori Tivadar, Kertes László, Csóri László ötös fogat tagjaként az 1962–1963-as szezonban a bajnoki negyedik és a vidék legjobbj együttesének alapemberévé vált. Karába János 53 NB I-es mérkőzésen 7 gólt ért el.

1965-ben – többek között Albert Flórián hívására – a Ferencvárosi TC-hez igazolt, itt érte el pályafutása legnagyobb sikereit. A zöld-fehérekkel kétszer megnyerte az NB I-et, valamint két alkalommal ezüstéremmel bővítette bajnoki éremkollekcióját. Az 1967-es magyar kupa-döntőben a Rába ETO ellen ő mentette 1–1-re a meccset a 85. percben – a 3–2-re elbukott második találkozón nem kapott lehetőséget.

Az 1965. május 31-i VVK-elődöntő, Manchester United – FTC (3–2) műsorfüzete. (Fotó: Puskás Intézet)

Az 1964–1965-ös szezonban megnyerte a Ferencvárosi TC-vel a Vásárvárosok kupáját. Karába a legjobb négy között nagyon fontos gólt szerzett között a Manchester United elleni harmadik mérkőzésen. Az egy angol (3–2) és egy magyar (2–1) győzelem után a mindent eldöntő összecsapást a Népstadionban rendezték. A 44. percben Karába befelé húzódva nagy lendülettel megindult az angol kapu felé, s középről 25 m-ről óriási erővel a bal felső sarokba zúdította a labdát, így az FTC került előnybe, a magyar klub végül 2–1-es sikerrel jutott a fináléba. A Juventus elleni 1–0-ra megnyert döntőt végigjátszotta Karába Torinóban.

Kicsinyített Vásárvárosok kupája-trófea. (Fotó: Puskás Intézet)

NÉVJEGY: KARÁBA JÁNOS

Született: 1942. április 19., Budapest

Posztja: jobbszélső

Csapatai: Bp. Vörös Meteor (1956–1961), Budai Spartacus (1961–1962), Dorogi Bányász (1962–1965), Ferencvárosi TC (1965–1969), VM Egyetértés (1969–1972), Lőrinci Fonó (1972–1975)

Kiemelkedő eredményei: Vásárvárosok kupája-győztes (1964–1965), Vásárvárosok kupája-döntős (1967–1968), 2-szeres magyar bajnok (1967, 1968), 2-szeres bajnoki ezüstérmes (1965, 1966), magyar kupa-döntős (1967)

(A borítóképen Varga Zoltán mellett jobbra, a balról a nyolcadik Karába János.)