Kétszer négy

2023-09-24

1950. szeptember 24-én az Aranycsapat két csillaga, Budai II László és Puskás Ferenc legtermékenyebb meccsét játszotta a labdarúgó-válogatottban, Magyarország pedig a legnagyobb arányú győzelmét aratta.

1948-ban a Balkán-kupa keretei között Magyarország meglepetésre gól nélküli döntetlent játszott Albániával Tiranában. A két válogatott legközelebb 1950. szeptember 24-én találkozott. A barátságos meccsen a gólgyártást Puskás Ferenc kezdte a 18. percben, a magyar válogatott gólrekordere összesen négy találatig jutott a mérkőzésen. Puskásnak ez volt pályafutása legtermékenyebb válogatott fellépése. Az albánok elleni kiütés során a második gólt a 33. percben Budai II László szerezte, az ekkor már a Budapesti Honvédba átvezényelt szélső szintén négyszer mattolta az ellenfél kapusát. A „Púposnak” is ez volt a legeredményesebb válogatottsága. Ugyancsak betalált az újonc Palotás Péter, aki rögtön duplával indította karrierjét a nemzeti csapatnál. Rajta kívül a 73. percben a Grosics Gyulát váltó Gellér Sándor is először kapott lehetőséget a válogatottban. Magyarország 12–0-ra verte Albániát a Megyeri úton, a fölényes siker nemcsak a Sebes Gusztáv-éra, hanem a magyar labdarúgó-válogatott történetének legnagyobb gólarányú győzelme (holtversenyben az 1912-es Oroszország – Magyarország 0–12 és az 1927-es Magyarország – Franciaország 13–1-es mérkőzésekkel).

A magyar válogatott újoncai Albánia ellen: Gellér Sándor és Palotás Péter (Fotók: Puskás Intézet)

Válogatott barátságos mérkőzés, 1950. szeptember 24.

Budapest, Megyeri úti Stadion, 38 ezer néző, v.: Josef Nemcovsky (csehszlovák)

Magyarország – Albánia 12–0 (5–0)

Magyarország: Grosics Gyula (Gellér Sándor, 73.) – Kovács József, Börzsei Jáno, Tóth Ferenc – Kovács Imre, Bozsik József – Budai II László, Kocsis Sándor, Palotás Péter, Puskás Ferenc, Babolcsay György. Szövetségi kapitány: Sebes Gusztáv

Albánia: Qemal Vogli (Sulejman Maliqati, 53.) – Muhamet Dibra (Rexhep Lacej, 23.), Besim Borici, Xhevdet Shaqiri, Rexhep Spahiu, Sllave Llambi, Aristidh Parapani, Zihni Gjinali, Loro Borici, Skänder Jareci, Hamdhi Bakalli. Szövetségi kapitány: Ludovik Jakova

Gólszerzők: Puskás (18., 36., 75., 82.), Budai II (33., 52., 60., 65.), Palotás (39., 50.), Kocsis (42. ,53.)