Magyar kapus a Bayern Münchenben

2024-08-10

2018. augusztus 10-én hunyt el az FC Bayern München és a magyar labdarúgó-válogatott egykori kapusa, Fazekas Árpád.

Fazekas Árpád 1930. június 23-án született a Vas vármegyei Kámonon. Pályafutását Szombathelyen kezdte, majd 1951-ben igazolt Pécsre. Két évvel később Újpestre került, ahol 1953. május 31-én, 23 éves korában Henni Gézát váltva a kapuban mutatkozott be az NB I-ben, a Budapesti Honvéd 5–2-es legyőzésekor. Az élvonalban először Puskás Ferenc vette be a kapuját. Majd két szezont követően az MTK (akkori nevén Budapesti Vörös Lobogó) játékosa lett. Az MTK-val 1955-ben Közép-európai Kupát (KK-t) nyert és az NB I-ben második helyen zárt. Fazekas ugyanebben az évben – Grosics Gyula eltiltása miatt – öt mérkőzésen őrizte a magyar labdarúgó válogatott kapuját.

Fazekas Árpád öklözése (fotó: Puskás Intézet/Fazekas-hagyaték)

Fazekas az 1956-os forradalom és szabadságharc leverése után elhagyta az országot. Az eltiltása után a Bayern Münchenhez szerződött. A bajorokat négy éven át szolgálta, s 1957-ben tagja volt a Bayern München történetének első kupagyőztes csapatának. A magyar kapus a német sztáralakulat 2005-ös szurkolói szavazásán a kapusok közötti rangsorban az ötödik helyen végzett Sepp Maier, Oliver Kahn, Raimond Aumann és Jean-Marie Pfaff mögött. 1961-ben a nyugatnémet KSV Hessen Kasselhez került, majd egy esztendő múlva a belga Anderlecht kapusa lett.

Fazekas Árpád Magyarországra küldött üdvözlőlapja, a Bayern München játékosainak az aláírásával, amelyet az 1957-es nyugatnémet kupa-döntő előtt adott fel. (Fotók: Puskás Intézet/Fazekas-hagyaték)

Az 1962–1963-as Bajnokcsapatok Európa-kupájában (BEK) az Anderlecht a Real Madriddal játszott a nyolcaddöntőben. A madridi 3–3-as döntetlen után Fazekas Belgiumban lehúzta a rolót, a csapata pedig 1–0-ra megverte Puskás Ferenc együttesét, s így meglepetésre továbbjutott. Fazekas 1964-ben belga bajnok volt a klubbal. Fazekas Árpád 88 esztendősen, 2018, augusztus 10-én  hunyt el Budapesten. A szomorú hírről öt évvel ezelőtt a Puskás Intézet számolt be elsőként. A legendás kapus hagyatékának egy részét a Puskás Intézet gondozza.

 

 

 

További hírek