„Szöszi”

2024-02-13

Ma lenne 77 éves a Ferencvárosi TC egykori kiválósága, Szőke István.

Szőke István 1947. február 13-án született Budapesten. A Ferencvárosi TC saját nevelésű játékosaként 18 évesen mutatkozott be az NB I-ben a Szeged elleni 1–1 alkalmával. Becenevén „Szöszi” 1965 és 1974 között sikert sikerre halmozott. A Ferencvárossal kétszer volt bajnok, 1967-ben és 1968-ban, hatszor ezüstérmes helyen végzett az NB I-ben, és egyszer pedig bajnoki bronzérmes lett. Ezen kívül kétszer nyert magyar kupát, illetve tagja volt a Vásárvárosok Kupája-döntős és az UEFA Kupa-elődöntős csapatnak is. Az 1971–1972-es UEFA-kupa-elődöntő első meccsén eredményes volt az angol Wolverhampton Wanderers ellen.

Szőke István a magyar labdarúgó-válogatottban 1969-tól 1973-ig 13 mérkőzésen 3 gólt szerzett. Ebből kétszer az Európa-bajnoki selejtezők során Románia kapuját vette be. Eredményes volt a párharc bukaresti visszavágóján, majd a továbbjutásról döntő harmadik mérkőzésen 87. percében ő szerezte hazánk gólját, amellyel válogatottunk 2–1-re győzött, s ezzel kijutott az 1972-es Európa-bajnokságra. A támadó a Szovjetunió ellen elbukott elődöntőben kapott lehetőséget, Magyarország a belgiumi tornán negyedik helyen zárt.

1976-ban a másodosztályú Volán SC-nél hagyott fel a játékkal, de maradt két esztendeig a fővárosi klub kötelékében mint utánpótlásedző. Szőke István nem sokkal a 75. születésnapja után 2022. június 1-jén hunyt el Budapesten. Végső nyughelye a Farkasréti temetőben található.